Sepetim
Sepetiniz boş

Kedilerde Su İçmenin Önemi

Hiç kedinizin yeterince su içip içmediğini merak ettiniz mi?

Günlük su gereksinimi, bütün canlı varlıklar için çok önemli bir faktördür. Ancak bir kedinin sağlıklı olması için günde ne kadar su içmesi gerekir? Gelin birlikte kedilerin ne kadar içtiğini ve kendileri için doğru miktarda su içmeye nasıl teşvik edileceğini öğrenelim.

Kediler doğası gereği çok az içme eğiliminde olan hayvanlardır. Bu sebeple evinizin birkaç yerine minik dostunuzun dikkatini çekecek su kapları koyup onları su içmeye teşvik edebilirsiniz.

Kedimizin su içme eğiliminin düşük olması, su kaplarını genellikle yiyeceklerin yanına koymamızla da ilgili olabilir. Bizim için masadaki tabağın önündeki bardaktan içmek kesinlikle doğal ama kedi için oldukça farklı. Bir de su kabı ile mama kabını ayrı yerlere koymayı deneyin. Bakalım sonuç değişecek mi?

 

Bir kedi ne su kadar içmeli?

Sabit bir miktar söylemek çok doğru olmaz. Su miktarı, kedinizin beslenmesine bağlıdır. Kuru mama ağırlıklı besleniyorken alması gereken su miktarı ile yaş mama ile beslendiğinde alması gerek su miktarından oldukça farklıdır.

Minik dostunuzun ne kadar su içmesi gerektiğini ve beslenmesini belirlemek için yaşını ve kilosunu göz önünde bulundurmanız gerekir.

Bir yavru kedi ve yaşlı bir kedi, ortalama yaşta olan bir yetişkin kediden çok daha fazlasını içer.

Yani bir kedinin günde ne kadar su içmesi gerektiği de bu iki faktöre bağlı olacaktır.

Ortalama olarak düşünürsek eğer bir kedi ağırlığının her kg'ı için en az 50 ml'ye eşit miktarda su içmeli. Yani bir kedi 4 kg ağırlığındaysa günde en az 200 ml su içmesi gerekecektir. Ama unutmayın bu miktar; kedinizin diyetine, sağlığına, yaşına, kilosuna göre değişmektedir.

 

Su İçmeye Nasıl Teşvik Edebiliriz?

Yeterince su içmiyorsa, onu daha fazla içmesi veya daha fazla ıslak yiyecek beslemesi için teşvik etmeliyiz. Onu strese sokmadan elbette…

Her gün kaptaki suyu değiştirmek ve ona tatlı su (içme suyu) vermek yardımcı olabilir, ayrıca su kabını her zaman güzel ve temiz tutmalıyız.

Yazının en başlarında belirttiğim gibi su kabının mama ile yan yana durması da bir sebep olabilir.

Ayrıyeten evinizin birçok yerinde su kapları bulundurabilirsiniz.

Aynı zamanda günlük çok fazla olmamak kaygı ile konserve mamalardan verebilirsiniz. Konserve mamalardan su ihtiycanın bir kısmını karşılayabilir.

 

Eğer Fazla Su İçiyorsa:

Her şeyin fazlası da zarar azı da!

Kediniz çok fazla su içerse dikkatli olun, her zaman su kabında olduğunu ve bol miktarda içtiğini görürseniz, bu durum bir şeylerin yanlış gittiğini gösterebilir.

Örneğin, çok fazla içen bir kedi şeker hastalığının belirtilerinden biri olabilir.

 

Kedinizle ilgili tuhaf bir şey görürseniz vakit kaybetmeden veteriner hekiminize danışınız.

Yorumunuzu bırakın
Yorumlar
10.07.2023 12:50
Süper